Pobierz darmowy certyfikat dla swojej placówki Darmowy certyfikat
Dodaj placówkę

Przedszkola w gminie Raba Wyżna

W gminie Raba Wyżna działa 10 placówek wychowania przedszkolnego. Oferuje 613 miejsc, z których korzysta 516 dzieci. Szacunkowo około 104 miejsca mogą pozostawać niewykorzystane. Placówki działają w 7 miejscowościach.

10
placówek
613
miejsc ogółem
516
zapisanych dzieci
104
szac. wolnych miejsc
84,2%
obłożenie miejsc
9
publicznych
1
niepublicznych
7
miejscowości z placówkami
28
oddziałów
18,4
dzieci na oddział

Przedszkola w gminie Raba Wyżna – najważniejsze informacje

Placówki w gminie dysponują łącznie 613 miejscami. Korzysta z nich 516 dzieci, co oznacza obłożenie na poziomie około 84,2%. Szacowana liczba niewykorzystanych miejsc wynosi około 104.

Obłożenie miejsc w gminie Raba Wyżna wynosi 84,2%. Dla porównania: powiat nowotarski — 85,4%, województwo małopolskie — 83,9%, cała Polska — 83,9%.

Najwięcej placówek — 2 — działa w miejscowości Raba Wyżna, co stanowi 20% wszystkich placówek w gminie.

Wychowanie przedszkolne – gmina Raba Wyżna w liczbach

Wielkość grup

Na jeden oddział przypada tu średnio 18,4 dzieci. To mniej niż w powiecie nowotarskim (19,2), mniej niż w województwie małopolskim (19,1), mniej niż w całej Polsce (18,8).

W zestawieniu wszystkich regionów tego szczebla daje to 1024. miejsce na 2 479, licząc od najmniejszych grup.

Roczniki

91
3-latków
119
4-latków
146
5-latków
150
6-latków
3-latki
4-latki
5-latki
6-latki

Trzylatków jest tu o 39,3% mniej niż sześciolatków.

Te liczby czyta się ostrożnie. Sześciolatki mają obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne, więc są w przedszkolach niemal w komplecie. Trzylatki chodzą dobrowolnie. Różnica między rocznikami odzwierciedla więc zarówno demografię, jak i to, ilu rodziców posyła młodsze dzieci — nie sam spadek liczby urodzeń.

Placówki niepubliczne

Do placówek niepublicznych uczęszcza 27 dzieci, czyli 5,2% wszystkich przedszkolaków w tym regionie. W skali kraju udział ten wynosi 22,4%.

Źródło: dane z rejestru placówek oświatowych, stan na 30 września 2025. Liczba dzieci na oddział to iloraz liczby zapisanych dzieci i liczby oddziałów zgłoszonych przez placówki.

Przedszkola w gminie Raba Wyżna według miejscowości

Miejscowość Placówki Miejsca Dzieci Szac. wolne Obłożenie Publ. / niepubl.
Raba Wyżna 2 175 162 13 92,6% 2 / 0
Rokiciny Podhalańskie 2 129 89 40 69,0% 1 / 1
Skawa 2 150 141 9 94,0% 2 / 0
Bielanka 1 25 13 12 52,0% 1 / 0
Harkabuz 1 9 16 — 177,8% 1 / 0
Podsarnie 1 50 43 7 86,0% 1 / 0
Sieniawa 1 75 52 23 69,3% 1 / 0
Cała gmina 10 613 516 104 84,2% 9 / 1

Nazwa miejscowości prowadzi do pełnej listy jej placówek. „Szac. wolne" to różnica między liczbą miejsc zgłoszonych przez placówki a liczbą zapisanych dzieci.

Gdzie w gminie Raba Wyżna może być najwięcej wolnych miejsc?

Liczba wolnych miejsc jest wartością szacunkową na podstawie dostępnych danych. Aktualną dostępność należy potwierdzić bezpośrednio w placówce.

Obłożenie miejsc w miejscowościach

Harkabuz 177,8%
Skawa 94,0%
Raba Wyżna 92,6%
Podsarnie 86,0%
Sieniawa 69,3%
Bielanka 52,0%

Średnia dla całej gminy: 84,2%, dla powiat nowotarski: 85,4%. Im wyższe obłożenie, tym mniejszy zapas miejsc.

Jakie placówki działają w gminie Raba Wyżna

Typ placówkiIleUdział MiejscaSzac. wolne
Przedszkole 6 60% 504 76
Oddział przedszkolny w szkole podstawowej 4 40% 109 28

Oddział przedszkolny przy szkole podstawowej to częsty wybór dla sześciolatków — blisko przyszłej szkoły. Punkty przedszkolne to mniejsze formy wychowania przedszkolnego, zwykle o bardziej elastycznej organizacji.

Przedszkola publiczne i niepubliczne w gminie Raba Wyżna

W gminie działa 9 placówek publicznych i 1 niepubliczna. Placówki publiczne stanowią około 90% całej bazy. Dla porównania: powiat nowotarski — 70%, cała Polska — 68%. Podział w poszczególnych miejscowościach pokazuje ostatnia kolumna tabeli powyżej.

Placówki w gminie Raba Wyżna z największą liczbą szacowanych wolnych miejsc

Przedszkola w gminie Raba Wyżna na mapie

Wczytywanie mapy…

Kolor znacznika pokazuje szacowaną dostępność: zielony — są wolne miejsca, czerwony — brak, szary — placówka nie podała liczby miejsc. Część adresów jest wskazana z dokładnością do centrum miejscowości; takie punkty mają o tym adnotację w dymku. Kliknij mapę, aby włączyć przybliżanie kółkiem myszy.

Placówki (10)

Prowadzisz stronę gminy albo piszesz o oświacie?

Przygotowaliśmy gotowe materiały do wykorzystania bez pytania nas o zgodę: akapit na stronę urzędu, post do mediów społecznościowych, widget z aktualną listą placówek oraz formułę cytowania dla redakcji. Bezpłatnie, bez reklam i bez rejestracji.

Materiały dla tej gminy

Gmina Raba Wyżna na tle powiatu nowotarskiego

WskaźnikGminaPowiat
Obłożenie miejsc84,2%85,4%
Dzieci na oddział18,419,2
Dzieci na placówkę51,643,6
Udział placówek publicznych90%70%
Udział szacowanych wolnych miejsc17,0%17,8%

Porównanie gmin w całym powiecie znajdziesz na stronie powiatu nowotarskiego.

Przedszkola w gminie Raba Wyżna – pytania rodziców

Ile przedszkoli działa w gminie Raba Wyżna?

Według danych z rejestru placówek oświatowych w gminie Raba Wyżna działa 10 placówek wychowania przedszkolnego w 7 miejscowościach.

Ile miejsc oferują przedszkola w gminie Raba Wyżna?

Placówki zgłosiły łącznie 613 miejsc, a liczba zapisanych dzieci wynosi 516.

Ile jest publicznych, a ile niepublicznych przedszkoli w gminie?

Publicznych jest 9, niepublicznych 1. Placówki publiczne stanowią około 90% wszystkich.

Czy w gminie Raba Wyżna są wolne miejsca w przedszkolach?

Szacunkowo tak — różnica między liczbą miejsc a liczbą zapisanych dzieci wynosi około 104. To wartość wyliczona z danych sprawozdawczych, a nie deklaracja naboru, więc dostępność trzeba potwierdzić w konkretnej placówce.

Jakie jest obłożenie przedszkoli w gminie Raba Wyżna?

Zajętych jest około 84,2% zgłoszonych miejsc, wobec 85,4% w całym powiecie.

W której miejscowości działa najwięcej przedszkoli?

W miejscowości Raba Wyżna — 2 placówki, czyli około 20% wszystkich w gminie.

W której miejscowości może być najwięcej wolnych miejsc?

Największy szacowany zapas miejsc ma Rokiciny Podhalańskie — około 40. Wartość jest szacunkowa i dotyczy całej miejscowości, nie pojedynczej grupy wiekowej.

Ile dzieci przypada na jeden oddział?

W placówkach na terenie gminy na jeden oddział przypada średnio 18,4 dziecka. W całym powiecie jest to 19,2.

Inne gminy w powiecie nowotarskim

Pełne porównanie gmin jest na stronie powiatu nowotarskiego, a szerszy obraz — na stronie województwa małopolskiego.

Zanim wybierzesz przedszkole

Źródła danych

Liczby na tej stronie pochodzą z publicznego rejestru placówek oświatowych i danych sprawozdawczych Systemu Informacji Oświatowej, stan na 30 września 2025. Liczba miejsc, dzieci i oddziałów to wartości zgłoszone przez same placówki; sumy dla miejscowości i gminy powstają przez ich zsumowanie. Szacowane wolne miejsca to różnica między liczbą miejsc a liczbą zapisanych dzieci — nie jest to deklaracja placówki o naborze i nie uwzględnia podziału na grupy wiekowe, dlatego bieżącą dostępność zawsze potwierdź bezpośrednio w przedszkolu. Oceny i opinie pochodzą od użytkowników serwisu i przechodzą moderację. Komplet danych tej gminy możesz pobrać jako plik CSV i wykorzystać we własnym opracowaniu.