Pobierz darmowy certyfikat dla swojej placówki Darmowy certyfikat
Dodaj placówkę

Przedszkola w gminie Uście Gorlickie

W gminie Uście Gorlickie działa 10 placówek wychowania przedszkolnego. Oferuje 424 miejsca, z których korzysta 259 dzieci. Szacunkowo około 165 miejsc może pozostawać niewykorzystanych. Placówki działają w 7 miejscowościach.

10
placówek
424
miejsc ogółem
259
zapisanych dzieci
165
szac. wolnych miejsc
61,1%
obłożenie miejsc
10
publicznych
7
miejscowości z placówkami
17
oddziałów
15,2
dzieci na oddział

Przedszkola w gminie Uście Gorlickie – najważniejsze informacje

Placówki w gminie dysponują łącznie 424 miejscami. Korzysta z nich 259 dzieci, co oznacza obłożenie na poziomie około 61,1%. Szacowana liczba niewykorzystanych miejsc wynosi około 165.

Obłożenie miejsc w gminie Uście Gorlickie wynosi 61,1%. Dla porównania: powiat gorlicki — 82,2%, województwo małopolskie — 83,9%, cała Polska — 83,9%.

Najwięcej placówek — 2 — działa w miejscowości Banica, co stanowi 20% wszystkich placówek w gminie.

Wychowanie przedszkolne – gmina Uście Gorlickie w liczbach

Wielkość grup

Na jeden oddział przypada tu średnio 15,2 dzieci. To mniej niż w powiecie gorlickim (18,6), mniej niż w województwie małopolskim (19,1), mniej niż w całej Polsce (18,8).

W zestawieniu wszystkich regionów tego szczebla daje to 247. miejsce na 2 479, licząc od najmniejszych grup.

Roczniki

46
3-latków
63
4-latków
59
5-latków
87
6-latków
3-latki
4-latki
5-latki
6-latki

Trzylatków jest tu o 47,1% mniej niż sześciolatków.

Te liczby czyta się ostrożnie. Sześciolatki mają obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne, więc są w przedszkolach niemal w komplecie. Trzylatki chodzą dobrowolnie. Różnica między rocznikami odzwierciedla więc zarówno demografię, jak i to, ilu rodziców posyła młodsze dzieci — nie sam spadek liczby urodzeń.

Źródło: dane z rejestru placówek oświatowych, stan na 30 września 2025. Liczba dzieci na oddział to iloraz liczby zapisanych dzieci i liczby oddziałów zgłoszonych przez placówki.

Przedszkola w gminie Uście Gorlickie według miejscowości

Miejscowość Placówki Miejsca Dzieci Szac. wolne Obłożenie Publ. / niepubl.
Banica 2 50 11 39 22,0% 2 / 0
Hańczowa 2 45 14 31 31,1% 2 / 0
Śnietnica 2 29 29 — 100,0% 2 / 0
Brunary 1 100 89 11 89,0% 1 / 0
Smerekowiec 1 75 34 41 45,3% 1 / 0
Uście Gorlickie 1 75 49 26 65,3% 1 / 0
Wysowa-Zdrój 1 50 33 17 66,0% 1 / 0
Cała gmina 10 424 259 165 61,1% 10 / 0

Nazwa miejscowości prowadzi do pełnej listy jej placówek. „Szac. wolne" to różnica między liczbą miejsc zgłoszonych przez placówki a liczbą zapisanych dzieci.

Gdzie w gminie Uście Gorlickie może być najwięcej wolnych miejsc?

Liczba wolnych miejsc jest wartością szacunkową na podstawie dostępnych danych. Aktualną dostępność należy potwierdzić bezpośrednio w placówce.

Obłożenie miejsc w miejscowościach

Śnietnica 100,0%
Brunary 89,0%
Smerekowiec 45,3%
Hańczowa 31,1%
Banica 22,0%

Średnia dla całej gminy: 61,1%, dla powiat gorlicki: 82,2%. Im wyższe obłożenie, tym mniejszy zapas miejsc.

Jakie placówki działają w gminie Uście Gorlickie

Typ placówkiIleUdział MiejscaSzac. wolne
Przedszkole 4 40% 300 95
Oddział przedszkolny w szkole podstawowej 3 30% 65 38
Punkt przedszkolny 3 30% 59 32

Oddział przedszkolny przy szkole podstawowej to częsty wybór dla sześciolatków — blisko przyszłej szkoły. Punkty przedszkolne to mniejsze formy wychowania przedszkolnego, zwykle o bardziej elastycznej organizacji.

Placówki w gminie Uście Gorlickie z największą liczbą szacowanych wolnych miejsc

Przedszkola w gminie Uście Gorlickie na mapie

Wczytywanie mapy…

Kolor znacznika pokazuje szacowaną dostępność: zielony — są wolne miejsca, czerwony — brak, szary — placówka nie podała liczby miejsc. Część adresów jest wskazana z dokładnością do centrum miejscowości; takie punkty mają o tym adnotację w dymku. Kliknij mapę, aby włączyć przybliżanie kółkiem myszy.

Placówki (10)

Prowadzisz stronę gminy albo piszesz o oświacie?

Przygotowaliśmy gotowe materiały do wykorzystania bez pytania nas o zgodę: akapit na stronę urzędu, post do mediów społecznościowych, widget z aktualną listą placówek oraz formułę cytowania dla redakcji. Bezpłatnie, bez reklam i bez rejestracji.

Materiały dla tej gminy

Gmina Uście Gorlickie na tle powiatu gorlickiego

WskaźnikGminaPowiat
Obłożenie miejsc61,1%82,2%
Dzieci na oddział15,218,6
Dzieci na placówkę25,946,5
Udział placówek publicznych100%78%
Udział szacowanych wolnych miejsc38,9%17,8%

Porównanie gmin w całym powiecie znajdziesz na stronie powiatu gorlickiego.

Przedszkola w gminie Uście Gorlickie – pytania rodziców

Ile przedszkoli działa w gminie Uście Gorlickie?

Według danych z rejestru placówek oświatowych w gminie Uście Gorlickie działa 10 placówek wychowania przedszkolnego w 7 miejscowościach.

Ile miejsc oferują przedszkola w gminie Uście Gorlickie?

Placówki zgłosiły łącznie 424 miejsca, a liczba zapisanych dzieci wynosi 259.

Czy w gminie Uście Gorlickie są przedszkola niepubliczne?

Według tych danych nie — wszystkie 10 placówek jest publicznych. Najbliższe niepubliczne placówki znajdziesz na stronie powiatu gorlickiego.

Czy w gminie Uście Gorlickie są wolne miejsca w przedszkolach?

Szacunkowo tak — różnica między liczbą miejsc a liczbą zapisanych dzieci wynosi około 165. To wartość wyliczona z danych sprawozdawczych, a nie deklaracja naboru, więc dostępność trzeba potwierdzić w konkretnej placówce.

Jakie jest obłożenie przedszkoli w gminie Uście Gorlickie?

Zajętych jest około 61,1% zgłoszonych miejsc, wobec 82,2% w całym powiecie.

W której miejscowości działa najwięcej przedszkoli?

W miejscowości Banica — 2 placówki, czyli około 20% wszystkich w gminie.

W której miejscowości może być najwięcej wolnych miejsc?

Największy szacowany zapas miejsc ma Smerekowiec — około 41. Wartość jest szacunkowa i dotyczy całej miejscowości, nie pojedynczej grupy wiekowej.

Ile dzieci przypada na jeden oddział?

W placówkach na terenie gminy na jeden oddział przypada średnio 15,2 dziecka. W całym powiecie jest to 18,6.

Inne gminy w powiecie gorlickim

Pełne porównanie gmin jest na stronie powiatu gorlickiego, a szerszy obraz — na stronie województwa małopolskiego.

Zanim wybierzesz przedszkole

Źródła danych

Liczby na tej stronie pochodzą z publicznego rejestru placówek oświatowych i danych sprawozdawczych Systemu Informacji Oświatowej, stan na 30 września 2025. Liczba miejsc, dzieci i oddziałów to wartości zgłoszone przez same placówki; sumy dla miejscowości i gminy powstają przez ich zsumowanie. Szacowane wolne miejsca to różnica między liczbą miejsc a liczbą zapisanych dzieci — nie jest to deklaracja placówki o naborze i nie uwzględnia podziału na grupy wiekowe, dlatego bieżącą dostępność zawsze potwierdź bezpośrednio w przedszkolu. Oceny i opinie pochodzą od użytkowników serwisu i przechodzą moderację. Komplet danych tej gminy możesz pobrać jako plik CSV i wykorzystać we własnym opracowaniu.