Przedszkola w gminie Żary
W gminie Żary działa 7 placówek wychowania przedszkolnego. Oferuje 392 miejsca, z których korzysta 314 dzieci. Szacunkowo około 78 miejsc może pozostawać niewykorzystanych. Placówki działają w 7 miejscowościach.
Przedszkola w gminie Żary – najważniejsze informacje
Placówki w gminie dysponują łącznie 392 miejscami. Korzysta z nich 314 dzieci, co oznacza obłożenie na poziomie około 80,1%. Szacowana liczba niewykorzystanych miejsc wynosi około 78.
Obłożenie miejsc w gminie Żary wynosi 80,1%. Dla porównania: powiat żarski — 83,9%, województwo lubuskie — 85,8%, cała Polska — 83,9%.
Najwięcej placówek — 1 — działa w miejscowości Bieniów, co stanowi 14% wszystkich placówek w gminie.
Wychowanie przedszkolne – gmina Żary w liczbach
Wielkość grup
Na jeden oddział przypada tu średnio 19,6 dzieci. To mniej niż w powiecie żarskim (20,0), mniej niż w województwie lubuskim (19,7), więcej niż w całej Polsce (18,8).
W zestawieniu wszystkich regionów tego szczebla daje to 1518. miejsce na 2 479, licząc od najmniejszych grup.
Roczniki
Trzylatków jest tu o 38,1% mniej niż sześciolatków.
Te liczby czyta się ostrożnie. Sześciolatki mają obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne, więc są w przedszkolach niemal w komplecie. Trzylatki chodzą dobrowolnie. Różnica między rocznikami odzwierciedla więc zarówno demografię, jak i to, ilu rodziców posyła młodsze dzieci — nie sam spadek liczby urodzeń.
Źródło: dane z rejestru placówek oświatowych, stan na 30 września 2025. Liczba dzieci na oddział to iloraz liczby zapisanych dzieci i liczby oddziałów zgłoszonych przez placówki.
Przedszkola w gminie Żary według miejscowości
| Miejscowość | Placówki | Miejsca | Dzieci | Szac. wolne | Obłożenie | Publ. / niepubl. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bieniów | 1 | 50 | 35 | 15 | 70,0% | 1 / 0 |
| Grabik | 1 | 125 | 118 | 7 | 94,4% | 1 / 0 |
| Lubanice | 1 | 50 | 31 | 19 | 62,0% | 1 / 0 |
| Mirostowice Dolne | 1 | 47 | 34 | 13 | 72,3% | 1 / 0 |
| Olbrachtów | 1 | 70 | 68 | 2 | 97,1% | 1 / 0 |
| Sieniawa Żarska | 1 | 25 | 3 | 22 | 12,0% | 1 / 0 |
| Złotnik | 1 | 25 | 25 | — | 100,0% | 1 / 0 |
| Cała gmina | 7 | 392 | 314 | 78 | 80,1% | 7 / 0 |
Nazwa miejscowości prowadzi do pełnej listy jej placówek. „Szac. wolne" to różnica między liczbą miejsc zgłoszonych przez placówki a liczbą zapisanych dzieci.
Gdzie w gminie Żary może być najwięcej wolnych miejsc?
- Sieniawa Żarska
22 szac. wolnych miejsc · 1 placówka · obłożenie 12,0% - Lubanice
19 szac. wolnych miejsc · 1 placówka · obłożenie 62,0% - Bieniów
15 szac. wolnych miejsc · 1 placówka · obłożenie 70,0% - Mirostowice Dolne
13 szac. wolnych miejsc · 1 placówka · obłożenie 72,3% - Grabik
7 szac. wolnych miejsc · 1 placówka · obłożenie 94,4% - Olbrachtów
2 szac. wolnych miejsc · 1 placówka · obłożenie 97,1%
Liczba wolnych miejsc jest wartością szacunkową na podstawie dostępnych danych. Aktualną dostępność należy potwierdzić bezpośrednio w placówce.
Obłożenie miejsc w miejscowościach
Średnia dla całej gminy: 80,1%, dla powiat żarski: 83,9%. Im wyższe obłożenie, tym mniejszy zapas miejsc.
Jakie placówki działają w gminie Żary
| Typ placówki | Ile | Udział | Miejsca | Szac. wolne |
|---|---|---|---|---|
| Oddział przedszkolny w szkole podstawowej | 6 | 86% | 267 | 71 |
| Przedszkole | 1 | 14% | 125 | 7 |
Oddział przedszkolny przy szkole podstawowej to częsty wybór dla sześciolatków — blisko przyszłej szkoły. Punkty przedszkolne to mniejsze formy wychowania przedszkolnego, zwykle o bardziej elastycznej organizacji.
Przedszkola w gminie Żary na mapie
Wczytywanie mapy…Kolor znacznika pokazuje szacowaną dostępność: zielony — są wolne miejsca, czerwony — brak, szary — placówka nie podała liczby miejsc. Część adresów jest wskazana z dokładnością do centrum miejscowości; takie punkty mają o tym adnotację w dymku. Kliknij mapę, aby włączyć przybliżanie kółkiem myszy.
Placówki (7)
-
Szkoła Podstawowa w Sieniawie Żarskiej40, 68-213 Sieniawa Żarskapubliczna Oddział przedszkolny w szkole podstawowej miejsc: 2522 szac. wolnych
miejsc -
Szkoła Podstawowa w Lubanicach20, 68-200 Lubanicepubliczna Oddział przedszkolny w szkole podstawowej miejsc: 5019 szac. wolnych
miejsc -
Szkoła Podstawowa w Bieniowieul. Dolna 5a, 68-200 Bieniówpubliczna Oddział przedszkolny w szkole podstawowej miejsc: 5015 szac. wolnych
miejsc -
Szkoła Podstawowa w Mirostowicach Dolnychul. Plac Kościelny 25, 68-205 Mirostowice Dolnepubliczna Oddział przedszkolny w szkole podstawowej miejsc: 4713 szac. wolnych
miejsc -
Gminne Przedszkole im. Jerzego Kukuczki w Grabiku38, 68-200 Grabikpubliczna Przedszkole miejsc: 1257 szac. wolnych
miejsc -
Szkoła Podstawowa w Olbrachtowie40, 68-200 Olbrachtówpubliczna Oddział przedszkolny w szkole podstawowej miejsc: 702 szac. wolnych
miejsc -
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Złotniku14, 68-200 Złotnikpubliczna Oddział przedszkolny w szkole podstawowej miejsc: 25Brak wolnych miejsc
Prowadzisz stronę gminy albo piszesz o oświacie?
Przygotowaliśmy gotowe materiały do wykorzystania bez pytania nas o zgodę: akapit na stronę urzędu, post do mediów społecznościowych, widget z aktualną listą placówek oraz formułę cytowania dla redakcji. Bezpłatnie, bez reklam i bez rejestracji.
Materiały dla tej gminyGmina Żary na tle powiatu żarskiego
| Wskaźnik | Gmina | Powiat |
|---|---|---|
| Obłożenie miejsc | 80,1% | 83,9% |
| Dzieci na oddział | 19,6 | 20,0 |
| Dzieci na placówkę | 44,9 | 78,9 |
| Udział placówek publicznych | 100% | 80% |
| Udział szacowanych wolnych miejsc | 19,9% | 16,1% |
Porównanie gmin w całym powiecie znajdziesz na stronie powiatu żarskiego.
Przedszkola w gminie Żary – pytania rodziców
Ile przedszkoli działa w gminie Żary?
Według danych z rejestru placówek oświatowych w gminie Żary działa 7 placówek wychowania przedszkolnego w 7 miejscowościach.
Ile miejsc oferują przedszkola w gminie Żary?
Placówki zgłosiły łącznie 392 miejsca, a liczba zapisanych dzieci wynosi 314.
Czy w gminie Żary są przedszkola niepubliczne?
Według tych danych nie — wszystkie 7 placówek jest publicznych. Najbliższe niepubliczne placówki znajdziesz na stronie powiatu żarskiego.
Czy w gminie Żary są wolne miejsca w przedszkolach?
Szacunkowo tak — różnica między liczbą miejsc a liczbą zapisanych dzieci wynosi około 78. To wartość wyliczona z danych sprawozdawczych, a nie deklaracja naboru, więc dostępność trzeba potwierdzić w konkretnej placówce.
Jakie jest obłożenie przedszkoli w gminie Żary?
Zajętych jest około 80,1% zgłoszonych miejsc, wobec 83,9% w całym powiecie.
W której miejscowości działa najwięcej przedszkoli?
W miejscowości Bieniów — 1 placówka, czyli około 14% wszystkich w gminie.
W której miejscowości może być najwięcej wolnych miejsc?
Największy szacowany zapas miejsc ma Sieniawa Żarska — około 22. Wartość jest szacunkowa i dotyczy całej miejscowości, nie pojedynczej grupy wiekowej.
Ile dzieci przypada na jeden oddział?
W placówkach na terenie gminy na jeden oddział przypada średnio 19,6 dziecka. W całym powiecie jest to 20,0.
Inne gminy w powiecie żarskim
- gmina Żary
12 placówek - gmina Lubsko
8 placówek - gmina Jasień
2 placówki - gmina Brody
1 placówka - gmina Lipinki Łużyckie
1 placówka - gmina Łęknica
1 placówka - gmina Przewóz
1 placówka - gmina Trzebiel
1 placówka
Pełne porównanie gmin jest na stronie powiatu żarskiego, a szerszy obraz — na stronie województwa lubuskiego.
Zanim wybierzesz przedszkole
- Rekrutacja do przedszkola — terminy, punkty i co zrobić, gdy dziecko się nie dostanie
- Co dziecko powinno umieć przed przedszkolem — i czego nikt nie ma prawa wymagać
- Tort na urodziny w przedszkolu — czy można przynieść
- Dziecko gryzie albo jest gryzione — czego możesz oczekiwać od przedszkola
Źródła danych
Liczby na tej stronie pochodzą z publicznego rejestru placówek oświatowych i danych sprawozdawczych Systemu Informacji Oświatowej, stan na 30 września 2025. Liczba miejsc, dzieci i oddziałów to wartości zgłoszone przez same placówki; sumy dla miejscowości i gminy powstają przez ich zsumowanie. Szacowane wolne miejsca to różnica między liczbą miejsc a liczbą zapisanych dzieci — nie jest to deklaracja placówki o naborze i nie uwzględnia podziału na grupy wiekowe, dlatego bieżącą dostępność zawsze potwierdź bezpośrednio w przedszkolu. Oceny i opinie pochodzą od użytkowników serwisu i przechodzą moderację. Komplet danych tej gminy możesz pobrać jako plik CSV i wykorzystać we własnym opracowaniu.